Segregacja śmieci w teorii wygląda łatwo. W praktyce – niekoniecznie. Sprawy nie ułatwia fakt, że gminy wprowadzają niejednolite rozwiązania i brakuje informacji, a jeszcze wcześniej – edukacji. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik: jak sobie radzić i segregować śmieci, gdziekolwiek w Polsce mieszkasz. Skupimy się na tym, co sprawia największe trudności.
Podstawowe zasady segregowania śmieci
Najważniejszą zasadą segregacji jest oddzielanie surowców od odpadów, które nie nadają się do ponownego przetworzenia. Surowce, które oddzielamy, to: metale i tworzywa sztuczne, papier, opakowania szklane i odpady biodegradowalne. W niektórych gminach rozdziela się również szkło białe i kolorowe.
Brzmi raczej jasno, prawda? To czemu czasem zatrzymujemy się nad pojemnikami, zastanawiając się, gdzie coś wyrzucić? Poniżej rozwiązujemy niektóre zagwozdki.
Odpady niebezpieczne
Zaczniemy od tych niebezpiecznych odpadów, których NIE wyrzucamy do naszych pojemników na śmieci.
Zaliczamy do nich:
- zużyte baterie i akumulatory,
- przeterminowane lekarstwa,
- zużyte świetlówki,
- odpady po żrących chemikaliach,
- zużyty sprzęt RTV i AGD (czyli elektroodpady).
Takie śmieci możesz oddać w aptece (lekarstwa) i w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach, a poza tym w PSZOK-u (Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych), zorganizowanym przez Twoją gminę, który obejmuje również punkt zbiórki odpadów niebezpiecznych. W przypadku elektrośmieci możesz też skorzystać z usługi bezpłatnego odbioru z domu.
Ze względu na specyfikę tych śmieci, nie można wyrzucać ich do zwykłego kosza – to byłoby niebezpieczne.
Karton po mleku do… metali i tworzyw sztucznych?
Tak! Kartonowe opakowanie po mleku (jak po innych pakowanych tak napojach) to najczęściej opakowanie wielomateriałowe, m.in. zazwyczaj jest wyścielony aluminium od środka. Przez to należy go zgnieść i wrzucić do pojemnika na tworzywa sztuczne. Jeśli nie masz pewności, zobacz na znak narysowany na butelce – na większości z nich jest jasne oznaczenie, do jakiego pojemnika powinno być wyrzucone opakowanie.
Do pojemnika nazywanego potocznie „na plastik” wrzucimy więc po prostu większość sztucznych tworzyw – plastikowe butelki, nakrętki, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, puszki i tak dalej.
Nie należy wrzucać rzeczy z zawartością (nie trzeba jednak myć pojemników, chyba że gmina wyraźnie tego wymaga!), plastikowych zabawek i puszek po farbach czy lakierach.
Zużyte ręczniki papierowe do papieru? Nie!
Zabrudzony i tłusty papier nie nadaje się do recyklingu. Taki papier najczęściej wyrzucamy do odpadów zmieszanych (sprawdź, czy zabrudzone ręczniki papierowe w Twojej gminie nie są zbierane do bioodpadów – to również się zdarza!).
Do papieru nie wrzucaj też tłustego pudełka po pizzy! Zdarzają się pudełka wyłożone materiałem ochronnym – jeśli to możliwe, to rozdziel materiały i wtedy wrzuć je do odpowiednich pojemników.
Trzeba też pamiętać, że do pojemnika na papier nie wrzucamy papieru lakierowanego czy powleczonego folią. Za to normalne gazety, papiery szkolne, zadrukowane kartki – spokojnie możesz wrzucić do pojemnika na papier.
A do szkła czasem nie wyrzucamy szkła…
…jeśli to szkło hartowane czy żaroodporne, niezależnie czy w całości, czy jest potłuczone. Z tego powodu nie należy wrzucać do pojemników na szkło szklanek, kubków i ceramiki, naczyń żaroodpornych czy fajansu. Dlaczego? Chodzi tutaj o obróbkę szkła i temperaturę topienia. Dlatego też wrzucimy wymienione rzeczy do pojemnika na odpady zmieszane.
Do szkła NIE wrzucamy też luster i szyb okiennych. Tutaj opcji jest kilka: lustra możemy wyrzucić do zmieszanych (jeśli się zmieszczą) lub jeśli to duże lustro w ramie – do odpadów wielkogabarytowych.
Żeby pozbyć się szkła okiennego, można zamówić specjalny kontener w firmie, która zajmuje się wywozem śmieci. Zawsze dobrym sposobem na takie szkło (zarówno jeśli chodzi o szyby, jak i lustra) jest zawiezienie go do PSZOK-u.
Czyli… co wrzucamy do pojemnika na szkło?
Jedynie szkło „opakowaniowe” – butelki i słoiki po żywności, opakowania po kosmetykach (chyba że mają na stałe sczepione inne elementy, np. plastikowe). Szkła nie trzeba myć, tylko je opróżnić. Ważne tylko, żeby pozbyć się zakrętek, które trafią do tworzyw sztucznych.
Bioodpady, czyli to, co się rozkłada
W najlepszym wypadku masz domowy kompostownik i możesz wrzucić tam np. obierki po warzywach i owocach, resztki jedzenia czy fusy po kawie. Poza tym wrzucisz tam skoszoną trawę, gałęzie drzew i korę. Jeśli nie – to są m.in. te rzeczy, które wyrzucisz do bioodpadów.
Jednak pamiętaj, żeby nie pozbywać się tam resztek odzwierzęcych – kości, mięsa czy ości oraz zwierzęcych odchodów. To samo dotyczy tłuszczów i olejów. Te wszystkie wymienione elementy powinny trafić do odpadów zmieszanych.
Problematyczne okazują się skorupki jajek – tutaj są rozbieżności w zależności od gminy. Sprawdź, czy w Twojej wyrzuca się je do bio, czy do zmieszanych.
Do pojemnika na odpady bio nie wrzucaj plastikowych worków! Nie musisz używać żadnego worka – jednak gdzieniegdzie akceptuje się te papierowe. Możesz też kupić worki kompostowalne (biodegradowalne), które rozłożą się razem z resztkami.
Odpady wielkogabarytowe
Tu zasada jest dość prosta: oddaj do PSZOK-u lub zgłoś i umów odbiór spod nieruchomości. Często terminy odbioru z góry są podawane przez administratora nieruchomości.
Ważne jedynie, żeby pamiętać, czego nie wyrzucamy do odpadów wielkogabarytowych: zużytego sprzętu RTV i AGD, odpadów samochodowych, odpadów remontowych i budowlanych oraz niebezpiecznych (np. lakiery, farby).
Jak segregować śmieci – nasze wskazówki
Po pierwsze: jeśli nie masz pewności, gdzie coś wyrzucić… sprawdź to! Niektóre gminy i miasta, np. Gdynia, oferują wyszukiwarkę, w której możesz sprawdzić, co wyrzucić do jakiego pojemnika – zobacz tutaj. Możesz też zweryfikować taką informację na stronie swojej gminy (tutaj masz wyszukiwarkę gmin).
Po drugie – zorganizuj sobie w domu pojemniki w taki sposób, żeby segregacja była wygodna. Istnieje mnóstwo możliwości, żeby na małej powierzchni zmieścić kilka pojemników na odpady – obrotowe potrójne kosze, pojemniki do zawieszania na drzwiach czy do schowania w szufladach. Na pewno znajdziesz coś dla siebie i swojego domu.
Poza tym pamiętaj, żeby kosz stał w miejscu, w którym jest to praktyczne. Np. jeśli używasz papieru w pracy, postaw kosz na papier przy biurku – dużo łatwiej będzie Ci go segregować.
Ostatnia rada, jaką mamy, to powieszenie sobie np. na lodówce listy tych surowców, które są problematyczne – wraz z dopiskiem, gdzie je wyrzucić. Dzięki temu wszyscy domownicy będą mogli z nich korzystać. W wielu gminach są mówiące o tym ulotki, np. do pobrania i wydrukowania – korzystaj z takich „ściąg”! A z czasem segregacja stanie się nawykiem – i to całkiem prostym i naturalnym!
PS Tutaj znajdziesz uproszczoną ściągę, którą możesz powiesić na lodówce. 🙂
[…] Więcej o segregacji śmieci przeczytasz w naszym artykule EKOWTOREK – JAK SEGREGOWAĆ ŚMIECI? […]